Adwent 2019 roku stał się czasem uroczystego rozpoczęcia prac biblioteki parafialnej. P. Tamara i p. Maria symbolicznie wkleją sygnaturę na książkę nr. 4000.

[Foto]

Jak się wszystko zaczęło …

Ksiądz proboszcz Lasota odchodząc z naszej parafii zostawił kilkadziesiąt książek, które przez dłuższy czas leżały na regale w sklepiku. Wcześniej ksiądz Lasota, jak i później ks. Jastrząb, rozważali wprawdzie możliwość utworzenia zbioru książek i płyt o tematyce religijnej, lecz zamysły te nie zostały nigdy zrealizowane.

Dopiero obecny ksiądz proboszcz na jednym z pierwszych spotkań Caritasu zaproponował utworzenie Parafialnej Biblioteki. Od pomysłu do pierwszych działań upłynęło trochę czasu, ale jak akcja ruszyła to już na dobre. Rozpoczęło się od adaptacji pomieszczenia zwanego sklepikiem w przedsionku kościoła. Prace rozpoczęto od montażu płytek podłogowych, a potem obniżenie i ocieplenie sufitu, instalacja wielopunktowego oświetlenia górnego i bocznego, instalacja gniazd elektrycznych, osłona rur i malowanie ścian. Następnie wymieniono okna od strony przedsionka, założono nowe drzwi, a na koniec zamontowano regały na książki. Wszystkie te prace nie tylko organizował i nadzorował, ale w większości osobiście wykonał ksiądz proboszcz wraz z innymi (p. Jerzy, p. Jan R., p. Jerzy W., kleryk Maciej). Budziło to nasz ogromny podziw i szacunek.

I dzisiaj chcemy podkreślić, że bez wizji, planów i pracy księdza proboszcza nie byłoby tego wielofunkcyjnego, ogrzewanego pomieszczenia, w którym pracuje biblioteka, mieści się Caritas, a w niedzielę tworzone jest miejsce nazywane „przedszkolem”, w którym rodzice lub dziadkowie spokojnie mogą przebywać podczas Mszy niedzielnej z małymi dziećmi. Tutaj także p. Henryk M. może prowadzić sklepik po niedzielnych Mszach. Za to wszystko, za ogrom prac, za życzliwość i za cierpliwość bardzo gorąco i serdecznie dziękujemy.

Rejestrację książek rozpoczęliśmy wspólnie z panią Tamarą we wrześniu 2017 roku, po przeniesieniu biura parafialnego ze sklepiku do wyremontowanego pomieszczenia na plebani. Ksiądz proboszcz wyposażył nas w komputer i program do rejestracji książek oraz przekazał podstawowe wiadomości o jego obsłudze. Sprawami związanymi z obsługą komputera i programu od początku do dzisiaj zajmuje się pani Tamara.

Pracowaliśmy od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 – 12 . Wielokrotnie korzystaliśmy ze wsparcia, wskazówek i pomocy ks. Krzysztofa, który wyposażył nas w materiały biurowe, numery (sygnatury) do naklejania na książki, decydował o klasyfikacji książek, co do których mieliśmy wątpliwości oraz udostępniał pieczątkę parafii. Ostatnim etapem była budowa dużego, bocznego regału, który ksiądz zaprojektował i z przywiezionych części złożył wraz ze mną.

Od czasu rozpoczęcia dużego remontu plebanii, z oczywistych względów, ograniczyły się nasze częste kontakty, ale przez cały ten czas czuliśmy i nadal czujemy wsparcie i życzliwość księdza. Dziękujemy!.

Właśnie w tym czasie przyszła nam z pomocą w pracy w bibliotece pani Maria K., która już po kilku dniach awansowała na bardziej odpowiedzialne stanowisko. Na pracę w bibliotece zgodziła się wówczas nasza czytelniczka pani Maria, która po krótkim czasie stała się merytorycznym fundamentem naszej działalności. To co dotychczas najbardziej hamowało naszą pracę i budziło niepewność właściwej oceny, czyli określenie działu, tematyki i atrybutów książki, dla niej nie stanowi większego problemu. Ta niezwykła zdolność pani Marii bardzo ułatwiła nam pracę i zdecydowanie zmniejszyła stres i napięcie wynikające z braku pewności co do trafnego opisu. Bardzo serdecznie za pracę i tworzenie dobrej atmosfery. Dziękujemy!

Wielokrotnie w przeszłości i teraz pomaga nam pan Grzegorz. Prace porządkowe, gospodarcze, transport książek, przygotowanie i modernizacja zbioru w magazynku, dyżury w bibliotece i prace introligatorskie - to tylko część prac, które pomagał nam wykonać.

Panie Grzegorzu, bardzo dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy.

Na dyżurach niedzielnych po Mszy św. o 9:30 p. Tamarze pomaga p. Maria Lewicka, nasza wieloletnia, aktywna czytelniczka. Pani Mario, bardzo serdecznie za aktywność, propagowanie czytelnictwa i pomoc w pracy biblioteki dziękujemy.

Jak wszystkim wiadomo nad sprawami gospodarczymi naszego kościoła czuwa p. Henryk M. Nie można też wyobrazić sobie dobrej i efektywnej działalności biblioteki, Caritasu, przedszkola czy sklepiku bez wzajemnej życzliwości i współpracy. Za dotychczasową pomoc i cierpliwość gorąco p. Henrykowi dziękujemy przepraszając jednocześnie za utrudnienia i błędy, które z pewnością zdarza się nam popełniać.

Nie bez znaczenia dla nas jest wsparcie, życzliwość i uśmiech księdza Rafała. Pomagają nam także spotkania i dyskusje z panią Moniką C. oraz życzliwość i wsparcie wielu, wielu ludzi, a szczególnie naszych czytelników.

Bardzo wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierają naszą pracę dziękujemy.

Źródła naszych zbiorów

O książkach ks. Kazimierza Lasoty już wspomniałem. Bardzo dużo książek i to wielokrotnie przywoził nam ksiądz proboszcz z różnych źródeł, ale najwięcej od sióstr z Bornego Sulinowa.

Ksiądz Rafał nie raz wracał do Piły samochodem mocno obciążonym kartonami z książkami od znajomych i księży. Przekazał także wiele cennych i ciekawych książek z własnego zbioru.

Wiele wartościowych książek przekazała nam biblioteka przy Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym w Pile, głównie o tematyce salezjańskiej.

Także biblioteka przy parafii Św. Antoniego, przekazała nam, za zgodą tamtejszego ojca proboszcza, wiele książek szczególnie o tematyce franciszkańskiej.

Wiele książek przekazali nam parafianie, w tym p. Monika C., która zasługuje na szczególne podkreślenie, bo przekazała nam wiele ciekawych książek i to w bardzo dobrym stanie.

Pani Dorota K. zajmująca się wystrojem i tablicami w przedsionku kościoła, przekazała wiele pięknie oprawionych książek, które przekazaliśmy na plebanię, do wystroju pokoju gościnnego.

Wielu anonimowych ofiarodawców zostawiało swoje książki w przedsionku.

Wszystkim ofiarodawcom i tym za pośrednictwem których prawie 5 tysięcy książek do nas dotarło - SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

Ponieważ większość książek pochodzi od osób duchownych i instytucji katolickich, dlatego przeważają liczbowo książki o tematyce religijnej.

Dyskusja i propozycje na temat aktywizacji czytelnictwa 

  • Biblioteka z życzliwym personelem,
  • wyposażona w ciekawe książki,
  • strona internetowa z wykazem tytułów i autorów,
  • inicjatywa Caritas otwierająca możliwość dostarczania książek do osób starszych i chorych

- to bardzo istotne elementy działania, które mogą ożywić czytelnictwo.

Proponujemy także by księża zachęcali do sięgania po książki przy szczególnych okazjach, np: Zbliża się diecezjalny wyjazd pociągiem na beatyfikację ks. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Można zachęcić do lektury książek autorstwa tego kapłana np.- „Zapiski więzienne” lub książek opisujących jego życie i działalność.

Posiadamy wiele książek, które w sposób przystępny i kompetentny, wyjaśniają sprawy wiary, jak np.: chrzest, rachunek sumienia, spowiedź , Eucharystia, Msza, właściwe obchodzenie świąt, święci i błogosławieni, cierpienie, a także związane z naszą parafia dotyczące Miłosierdzia Bożego i Siostry Faustyny.

Podczas odwiedzania chorych prosimy księży, by informowali o czytelniczej inicjatywie Caritasu.

My ze swojej strony przymierzamy się do opracowywania biuletynu informacyjnego, w którym co miesiąc proponować będziemy najciekawsze książki wraz z ich opisem z wybranych działów. Wydruki wręczać będziemy parafianom po niedzielnych Mszach, zapraszając jednocześnie do odwiedzenia biblioteki parafialnej w dniach i godzinach jej funkcjonowania.