16. maja przypada wspomnienie św. Andrzeja Boboli.

Mija 365 rocznica jego męczeńskiej śmierci, którą poniósł w obronie wiary. Wszystko, co dotyczy jego osoby jest absolutnie niezwykłe – łącznie z tym, co działo jego ciałem po śmierci. W roku 1922 zostało ono mianowicie zabrane przez Rosjan do Moskwy i wystawiane w . . .

muzeum, jako eksponat na tzw. „Wystawie Higienicznej”.

CZYTAJ

Papież Benedykt XV podjął skomplikowane starania, by Rosjanie zwrócili ciało (relikwie) błogosławionego Andrzeja. Nastąpiło to w roku 1923. Ciało zostało przewiezione (bardzo okrężną drogą!) do Rzymu, a następnie w roku 1938, po kanonizacji, dokonanej przez Piusa XI, trumna z relikwiami św. Andrzeja  bardzo uroczyście, po długiej peregrynacji (Lublana, Budapeszt, Bratysława) - powróciła do Polski. 

Pius XII, zapoznał się z misją i dziejami św. Andrzeja i chyba będąc pod wielkim wrażeniem i 19 lat po kanonizacji, w roku 1957 – wydał Encyklikę poświęconą naszemu, polskiemu świętemu. Jest to jedyny w historii Kościoła dokument tej rangi, poświęcony jednej tylko osobie – mianowicie: naszemu świętemu Andrzejowi Boboli.

W miejscowości Strachocina – skąd pochodził św. Andrzej znajduje się sanktuarium pod jego wezwaniem, oraz muzeum pamiątek – a kustoszem jest ksiądz Józef Niżnik, któremu św. Andrzej ukazywał się przez 4 lata i który napisał o nim kilka książek. Wkrótce w naszej bibliotece pojawi się książka autorstwa ks. Józefa Niżnika: ŚW. ANDRZEJ BOBOLA BOHATER CHRYSTUSOWY oraz Encyklika Piusa XII z dnia 16.05.1957 poświęcona w całości polskiemu świętemu – Andrzejowi Boboli. 16 maja 2022 roku przypada 65 rocznica wydania tej Encykliki. Jest tam między innymi „Odezwa do Narodu Polskiego”, której treść jest do dzisiaj aktualna I którą należy znać.

Oto jej TEKST.