Z niepokojem śledzimy medialne doniesienia o dramatycznej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Wojna, która dotknęła Ziemię Świętą, wciąż może przerodzić się w globalny konflikt z udziałem innych krajów regionu. Niedziela (12 listopada) w Kościele Katolickim w Polsce jest Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Został on ustanowiony decyzją Konferencji Episkopatu Polski w 2008 roku. Obchodzony jest w każdą drugą niedzielę listopada. W tym roku jest to dzień szczególnej modlitwy za nasze Siostry i naszych Braci z Bliskiego Wschodu, a także okazja do tego, by wspomóc ich poprzez naszą ofiarność.

Dziękuję Wam za dotychczasowe wsparcie prześladowanych chrześcijan na całym świecie. Nasza pomoc jest też spłacaniem historycznego długu, jaki Kościół w Polsce zaciągnął u wiernych ze wspólnot katolickich na zachodzie, które wspierały nas w trudnym okresie komunizmu.

Przed XV Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym do wiernych w Polsce zwrócił się ks. kard. Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy. Przywołał świadectwo chrześcijan, którzy są w Gazie. Żyje ich tam około tysiąca, wśród nich katolicy i prawosławni. „Miejsce, gdzie przebywają, to obszar wojny. Ich odpowiedź brzmi: zostajemy. Są tam rodziny i osoby niepełnosprawne. Przemieszczanie się jest bardzo niebezpieczne, nigdzie nie ma dla nich miejsca, a jeśli udadzą się na obszar niezaludniony, zostaną odcięci od wody” — powiedział. Podkreślił, że nasze Siostry i nasi Braci są dla niego osobiście świadectwem wiary.

Poprzez XV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie chce pokazać, jakie przesłanie niosą chrześcijanie dla Bliskiego Wschodu, obszaru tak silnie naznaczonego przemocą, który dla tysięcy z nich pozostaje domem. Wobec nasilających się konfliktów nasze Siostry i nasi Bracia stają się narzędziem pokoju. Z ich współczesnego męczeństwa wyłania się obraz wspólnot, które na przemoc odpowiedzą modlitwą, a zmuszone do ucieczki, upomną się o najbardziej potrzebujących: starszych, niepełnosprawnych i dzieci.

Zapraszam wszystkich wiernych w Polsce, byśmy w najbliższą niedzielę odkryli Kościół, w którym nasza modlitwa i ofiarność mogą podnieść na duchu potrzebujących chrześcijan.

Jesteśmy jedną rodziną z naszymi Siostrami i Braćmi z Gazy, Ziemi Świętej i całego Bliskiego Wschodu. Niech świadectwo współczesnych męczenników spotka się ze świadectwem Kościoła w Polsce, gotowym zanieść pomoc cierpiącym w ich domu, w którym chcą pozostać, lub którego z różnych przyczyn nie mogą opuścić.

ks. prof. Waldemar Cisło

Dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie